Praha Jeruzalém

Nový izraelský ministr obrany, Ehud Barak, prý podle zpráv nařídil armádě, aby připravila plány na rozsáhlou pozemní invazi do Pásma Gazy s cílem zničit jednotky Hamásu, které získaly plnou vojenskou kontrolu nad oblastí.
Podle britského deníku Sunday Times je Barak připraven dát zelenou vojenské operaci v okamžiku, kdy Hamás nebo jeho spřátelené teroristické organizace obnoví raketové útoky na jih Izraele.
Izraelské vojenské zdroje citované ve zprávě tvrdí, že na akci se má podílet 20 000 vojáků včetně dvou obrněných divizí a pěchotní divize, které mají být podporované stíhačkami F-16 a bojovými vrtulníky izraelského letectva.
Proti Izraelcům má pak stát asi 12 000 bojovníků Hamásu, kteří o víkendu zvítězili nad početnějšími silami Fatahu.
Kromě posílení morálky získal Hamás také velké množství zbraní, které dodaly Spojené státy prezidentským gardám Mahmúda Abbas během uplynulých šesti měsíců.
Barak, který porazil svého předchůdce Amira Perece ve stranických volbách, převezme oficiálně svůj nový post v pondělí. Ehud Barak je izraelským nejvíce vyznamenaným vojákem, v minulosti působil také jako vrchní velitel armády.

18.06.2007 00:00 1

Klíčová slova