Praha Jeruzalém

Ve vztahu ke 40. výročí toho, co je označováno jako „velká arabská prohra“, tedy arabské porážky Izraelem během Šestidenní války, varoval předseda Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbás, že jsou Palestinci na pokraji občanské války. Řekl také, že vnitřní boje jsou horší než život pod izraelskou vojenskou vládou.
Řekl nicméně, že samostatný palestinský stát byl nadosah. Současné nové boje mezi jeho sekulárním hnutím Fatáh a islamistickým Hamásem a Abbásovo selhání zabezpečit příměří mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci, ukázalo některé z překážel na cestě k míru.
„Vzhledem k naší vnitřní situaci nás nejvíce znepokojuje chaos a konkrétněji to, že jsme na pokraji občanské války,“ řekl Abbás.
Řekl také, že strávil stovky hodin jednáním o tom, jak zastavit krveprolití a zjistil, že „co je srovnatelné s nebezpečím okupace nebo dokonce ještě nebezpečnější, je nebezpečí vnitřních bojů.“
Abbás také varoval, že bojující frakce poškodily postavení Palestinců ve světě. Dále také kritizoval únos izraelského vojáka Gilada Šalita, ke kterému došlo minulý rok, raketové útoky na izraelská města blízko Gazy po izraelské stažení z pobřežního pásma v roce 2005. Abbás řekl, že ozbrojenci způsobili jen škody tím, že vyprovokovali izraelskou odvetu.
Mezitím se Palestinci shromáždili na hlavním náměstí v Ramalláhu, aby si připomněli „Naksa“, porážku v roce 1967.
„Vstupujeme do dalšího roku, 4 desetiletí po červnové válce, ve které byla zabrána zbývající země Palestiny , navíc egyptské území a syrské území,“ řekl Abbás.
„Od tohoto černého data platí naši lidé a náš národ vysokou cenu za velkou porážku… která zkomplikovala izraelsko-arabský konflikt, v jehož srdci je palestinský problém a práva našeho lidu,“ řekl.
Palestinský parlament svolal k tomuto výročí zvláštní schůzi. V Izraeli se žádné oficiální ceremoniály v úterý nekonaly, protože se v zemi používá pro významné události židovský kalendář. Premiér Olmert promluvil v Knessetu k výročí sjednocení Jeruzaléma 14. května.
„Za pár dní se setkám s izraelským premiérem na půdě Palestinské samosprávy,“ řekl Abbás o rozhovorech, které se budou konat. „Pokud chtějí Izraelci zredukovat program na minimum, je mou povinností jako zvoleného prezidenta palestinského lidu, abych tvrdě diskutoval o všech tématech a tlačil je do programu,“ řekl.
Izraelsky vicepremiér, Šimon Peres, nazývá konflikt v roce 1967 válkou, která byla Izraeli nepřátelskými arabskými státy vnucena. Řekl: „Raději bychom viděli Palestince neobsazené… Jsme připraveni vyjednávat okamžitě, naplno, opravdově a odpovědně.“
Izraelští představitelé nicméně řekli, že nyní nemůže být žádné vážné jednání o palestinském státě, protože je jejich vláda vedená Hamásem, který odmítá uznat Izrael.
Abbás, který v březnu vytvořil koalici s Hamásem, navrhl po vlně raketových útoků z Gazy nové příměří mezi militanty a Izraelem. Podle plánu by vstoupilo v platnost příměří nejprve v Gaze, pak by se rozšířilo i na Západní břeh. Hamás plán zamítl s tím, že příměří musí přijít současně na obou územích. Izrael plán také odmítl s tím, že letecké útoky snížily počet raket střílených na Izrael a že se obává toho, že by Hamás využil období klidu k novému vyzbrojení.

05.06.2007 00:00 3