Praha Jeruzalém

Zdroje v administrativě amerického prezidenta George W. Bushe oznámily, že Spojené státy přijímají ovládnutí Pásma Gazy Hamásem a budou pracovat na udržení hegemonie hnutí Fatáh na Západním břehu. Spojené státy hodlají spolupracovat na přesunu humanitární pomoci na Západní břeh s Evropskou unií, která včera oznámila, že vzhledem k bezpečnostní situaci svou pomoc v Pásmu Gazy pozastavuje. Spojené státy chtějí přesvědčit Kvartet (OSN, EU, USA a Rusko), aby ukončil restrikce vůči palestinské vládě poté, co ji prezident Abbás rozpustil.
Izraelští představitelé navrhují, aby byly Západní břeh a Pásmo Gazy nahlíženy jako dvě oddělené entity a aby mohl Izrael v Gaze tvrději zasahovat při zátazích na teroristy Hamásu.
Podle vysoce postavených činitelů Bushovy administrativy v této otázce ještě nebylo rozhodnuto. Někteří argumentují, že takové rozdělení by bylo podpořeno, pokud by Izrael umožnil politické ústupky Palestincům na Západním břehu.
Převrat Hamásu podle deníku Washington Post dokládá mylnost Bushovi blízkovýchodní vize zaměřené na představu pokojné koexistence Izraele a palestinského státu. Zmocnění se Pásma Gazy Hamásem zasvěceným zničení Izraele ukazuje, nakolik se tato vize minula uskutečnění – zčásti kvůli krokům podniknutým administrativou.
„Spojené státy slavily stažení Izraele z Pásma Gazy jako první krok k míru a poté dotlačily Izrael a Palestince k naplánování parlamentních voleb, které Hamás nečekaně vyhrál. Nyní je Hamás v Gaze nezpochybnitelnou mocností,“ píše korespondent Washington Postu, Glenn Kessler. „Ve svých posledních 18 měsících v roli prezidenta čelí Bush vyhlídce na rozpadlou Palestinskou samosprávu, radikální islamistický stát na izraelské hranici a slábnoucí šance na obrácení této vlny proti Hamásu a vytvoření funkčního Palestinského státu.“
Vzhledem k úplnému stažení Izraele z Pásma Gazy nyní nebude mít Hamás nárok na účast v mírových rozhovorech vztažených na Západní břeh, informuje Bushova administrativa.

15.06.2007 00:00 1

Klíčová slova