Praha Jeruzalém

Izraelský vojenský průmysl očekává uzavření jednoho z největších exportních kontraktů. Indické ministerstvo obrany má podepsat celkový kontrakt v hodnotě 4 miliard dolarů v různých obchodních smlouvách se Správou vojenského vývoje RAFAEL (Rafael, Armament Development Authority Ltd.) První balík v hodnotě 250 milionů dolarů bude zahrnovat dodávku systémů vzdušné obrany.
SPYDER je původně střela vzduch-vzduch změněná na střelu země-vzduch pro zajištění objektů s vysokou hodnotou před vzdušnými útoky. Indická armáda se rozhodla vybavit všechny své jednotky tímto mobilním systémem protiletecké obrany.
RAFAEL zvítězil ve výběrovém řízení s účastí dalších sedmi firem z celého světa do užšího výběru postoupil francouzský systém a izraelský SPYDER. Indové se po prozkoumání systémů rozhodli nasadit systém vyráběný RAFAELem.
 
Izraelský letecký průmysl (Israeli Aircraft Industry – IAI) usiluje o dosažení dohody o spolupráci s francouzským leteckým výrobcem Dassault pro výrobu soukromých tryskových letounů různých velikostí. Prvním krokem bylo přesvědčit firmu Dassaulto výhodách plánovacích a výrobních kapacit, kterých IAI během let dosáhl. Jde o první smlouvy mezi IAI a francouzským leteckým výrobcem po přerušení vztahů a uvalení embarga na prodej zbraní ze strany Francie v roce 1967 před Šestidenní válkou.
Mluvčí Dassaultu sice potvrdil uskutečnění jednání s IAI, nicméně dodal, že dohoda ještě nebyla dosažena.

21.06.2007 00:00 3

Klíčová slova