Praha Jeruzalém

Sever Izraele byl včera zasažen dvěma raketami vypálenými z jihu Libanonu. Jedná se o první přeshraniční agresi od konce války v Libanonu. Rakety dopadly do města Kirjat Šmona a způsobily škody na silnici a zaparkovaném autě. Třetí raketa přes hranici nepřeletěla a dopadla poblíž vojenské základny mírových jednotek OSN, jejichž rozmístění v oblasti mělo takové útoky na židovský stát ukončit.
Libanonský Hizballáh, proti kterému Izrael vedl 34denní krvavou válku, odpovědnost za útok odmítl a z útoku obvinil palestinské militanty.
Libanonské vojenské síly týdny bojovaly proti palestinským skupinám, u kterých uváděly napojení na síť organizace Al Kajda Usámy bin Ládina.
Po nedělním útoku se Izrael dožadoval na Libanonu a na tisících vojácích jednotek OSN, aby získali kontrolu nad situací a takovým útokům zabránili. Ministerský předseda Ehud Olmert řekl, že tuto nevyprovokovanou agresi považuje za snahu palestinských elementů na další destabilizaci regionu a trvá na tom, aby nebyl Izrael zatažen do bojů.

18.06.2007 00:00 1