Praha Jeruzalém

Korespondent stanice BBC, Alan Johnston, se objevil ve videonahrávce umístěné v neděli na internetu. Na sobě má podle vlastních slov pás výbušniny a jeho únosci hrozí, že pokud dojde k pokusu osvobodit ho násilím, výbušninu odpálí.
„Situace je nyní velmi vážná. Jak můžete vidět, oblékli mi pás s výbušninou, který bude podle únosců odpálen, pokud dojde k jakémukoliv pokusu toto místo napadnout,“ říká Johnston na nahrávce umístěné Islámskou armádou na jejich internetové stránce.
Johnston má kolem trupu bílo-modrý pás s černými pásy přes ramena, na sobě má tmavě červený svetr. Videonahrávka je nedatovaná, korespondent je snímán před černým pozadím. 45letý Brit vypadá unavený, ale nezraněný.
„Únosci mi řekli, že velmi slibné vyjednávání bylo zničeno, když se Hamas a britská vláda rozhodli pro vojenské řešení.“
„Ismail Hanija, premiér sesazené vlády Hamasu, v neděli řekl, že jeho organizace na žádost britské vlády nepoužila sílu k osvobození Johnstona z obavy, že by mohl být během akce zabit nebo zraněn. Představitelé Hamásu v Gaze tvrdí, že tlačí na únosce, aby Johnstona propustili.
Novinář BBC se pohřešuje od 12. března a předpokládá se, že je držen málo známou skupinou, která se zřejmě inspirovala od organizace Al- Kajda, ale také je zřejmě zapojena do násilných sporů mezi klany v Gaze. Johnstonovi únosci po Británii výměnou za novináře požadují propuštění muslimských vězňů, zejména pak islámského duchovního, Abu Qatada

25.06.2007 00:00 5