Praha Jeruzalém

Šéf bezpečnostní služby Šin Bet, Juval Diskin, varoval na schůzi vládního kabinetu před snahami Hamásu provést sebevražedný útok uvnitř Izraele. Hamás by to podle něj i přes relativní klid v Gaze udělal proto, aby oslabil palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.
Hamás se podle Diskina nespokojí s dobytím Pásma Gazy, ale chce získat také Západní břeh. Hamás sice z ulic odklízí gangstery a zbraně, aby demonstroval klid a mír a získal zpět bezpečnostní síly, zároveň však zkoumá možnost provést sebevražedný útok, aby zabránil Abbásovi v posílení.
Postavení Hamásu na Západním břehu není díky Izraeli silné. Navíc tam bylo od začátku bojů Hamásu s Fatáhem zatčeno asi 150 až 200 jeho členů. Ale Fatáh tam nemá nic předem jisté. „Fatáh je na Západním břehu rozpadlý a rozdělený a jeho síla je ve slabosti Hamásu. Nemá žádné vedení, nikdo to tam neřídí. Podle názoru Šin Bet jsou bez silné strany a bez silného Fatáhu šance na úspěch (palestinských) bezpečnostních sil malé.“
Ohledně raketového útoku na severoizraelské město Kirjat Šmona minulý týden vyjádřil Diskin přesvědčení, že útok byl výsledkem střetů mezi libanonskou armádou a teroristickou skupinou Fath al-Islam působící z utečeneckého tábora Nahr el-Bared na severu Libanonu.
„Po těchto událostech chtěli hodit konflikt na Izrael. Konflikt je s Fath al-Islam, což je organizace globálního džihádu. Pokud je nám známo, je to vstupní brána al-Kájdy do arabského světa,“ řekl Diskin.

25.06.2007 00:00 7

Klíčová slova