Praha Jeruzalém

Syrský prezident Bašar Assad volá po „lepší spolupráci“ mezi Damaškem a Teheránem při „konfrontaci se sionistickým režimem a USA,“ uvedla zpráva zveřejněná v neděli íránskou oficiální státní zpravodajskou agenturou IRNA.
Zpráva, která byla reprodukována v osobním blogu íránského prezidenta, Mahmúda Ahmadinežáda, citovala telefonickou konverzaci těchto dvou představitelů poté, co Ahmadinežád pogratulovat Assadovi k vítězství ve volbách.
„Prezident Ahmadinežád řekl svému syrskému protějšku, že jeho vítězství patří národům hledajícím svobodu a dodal, že nepřátelé nenadělají nic při konfrontaci s ostražitými národy,“ říká zpráva.
„Prezident Assad za jeho stranu ocenil íránskou podporu, obzvláště pak podporu syrského národa od íránského nejvyššího vůdce, Ajatoláha Sajída Ali Chomejního, a dodal, že koordinace mezi Íránem a Sýrií při konfrontaci se sionistickým režimem a USA může do budoucna přinést lepší výsledky.“
Zpráva přichází v době, kdy mezi izraelskými politiky roste podpora zahájení mírových rozhovorů se Sýrií a v době, kdy analytici debatují o tom, zda může být Sýrie odříznuta od svého spojence Íránu kvůli mírových rozhovorům s Izraelem.
Předseda strany Likud, Benjamin Netanjahu, v pondělí řekl, že pokud by byl zvolen premiérem, neprosazoval by předání Golanských výšin Sýrii.
Mezitím se na Ahmadinežádově blogu v okénku s rolujícím textem objevila výzva k příchodu Imáma Mahdího, který je některými Šíity ctěný jako islámský mesiáš. Mnoho šíitských učenců věří, že Mahdího příchod je blízko a že jeho příchod ohlásí období apokalypsy, což je náhled, ke kterému se prezident Ahmadínežád údajně hlásí.
„Ó, všemohoucí Bože, dej lidstvu dokonalou lidskou bytost, kterou jsi nám slíbil a učiň nás jeho následovníky,“ říká se ve zprávě.

04.06.2007 00:00 4

Klíčová slova