Praha Jeruzalém

Palestinští extrémisté kteří tvrdí, že unesli novináře BBC Alana Johnstona, se dnes opět ozvali. Pohrozili, že pokud Británie a Jordánsko nepropustí muslimské vězně, zabijí uneseného novináře „jako ovci“.
V prohlášení zaslaném e-mailem AFP požaduje Armáda islámu propuštění irácké ženy, Sajidy Al Rišawi, která byla v Jordánsku odsouzena k trestu smrti za tři útoky na hotely v Ammanu, při kterých bylo zabito 60 lidí.
Požadují také propuštění islamisty Abu Mohammeda Al Maqdissi, zadržovaného v Jordánsku od července 2005 a palestinského radikálního duchovního Abu Qatada, označeného za duchovního vůdce organizace Al Kajda v Evropě, který je nyní zadržován v Británii.
„Naše požadavky jsou všem známy, propuštění tří rukojmích – Sajidy, Palestince Abu Qatada a Abu Mohammeda Al Maqdisiho. Nepřijmeme žádný kompromis. Johnston buď zůstane v zajetí a nebo bude zabit jako ovce,“ říká skupina.
Tato děsivá hrozba se objevila jen dva dny poté, co byl britský novinář spatřen na videozáznamu, na kterém říká, že má na těle pás s výbušninou, kterou jeho únosci odpálí, pokud dojde k nějakému pokusu o jeho osvobození.
Johnston byl jediným západním novinářem, který žil trvale v Pásmu Gazy. Unesen byl 12. března tohoto roku a je v zajetí držen již 105 dnů.

26.06.2007 00:00 1