Praha Jeruzalém

Spojené státy přislíbily navýšit ekonomickou pomoc Izraeli v nové smlouvě s dobou trvání deseti let. Bílý dům to oznámil po návštěvě izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Dohoda bude uzavřena příští týden v Izraeli. Izrael v současnosti přijímá od USA pomoc v hodnotě 2,4 miliardy dolarů ročně.
Olmert se sešel a prezidentem Georgem W. Bushem při soukromé tříhodinové schůzce v Bílém domě. Schůzka byla zaměřena právě na téma navýšení pomoci. „Jsem silně zavázán bezpečnosti Izraele a [jeho] přežití jako židovského státu a udržení jeho kvalitativní vojenské úrovně,“ řekl Bush v prohlášení. Bushovým záměrem je podpořit Izrael, aby mohl lépe čelit novým hrozbám a výzvám – zejména ze strany Íránu.
Po uzavření dohod z Camp Davidu začal Izrael dostávat od USA 3 miliardy dolarů ročně (1,8 mld. vojenské a 1,2 mld. civilní pomoci). Během vlády Benjamina Netanjahua v 90. letech usiloval Izrael o snížení částky přijímané zahraniční pomoci o 120 milionů dolarů ročně pro civilní oblast po dobu 10 let s navyšováním vojenské pomoci během tohoto období o 60 milionů ročně. Tento proces je nyní u konce.
Současný balíček pro rok 2008, který bude ve středu schvalován Sněmovnou reprezentantů, dosahuje výše 2,4 miliardy dolarů. Nová dohoda by měla začít platit v roce 2009 a trvat 10 let. Kancelář premiéra Olmerta odmítla sdělit konkrétní dohodnuté částky.

21.06.2007 00:00 18