Praha Jeruzalém

Bývalý americký prezident Jimmy Carter je znepokojený tím, jak jednohlasně a rozhodně odsoudily západní mocnosti brutální vojenský převrat Hamásu v Pásmu Gazy. Tendence USA, EU a Izraele upřednostňovat hnutí Fatáh palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse před Hamásem odsuzuje Palestince k dalšímu štěpení a občanskému násilí.
„Tato snaha o rozdělení Palestinců do dvou společností je krokem špatným směrem. Veškeré úsilí mezinárodního společenství by mělo být o usmíření těchto dvou, ale zvnějšku není žádné úsilí přivést tyto dva dohromady,“ cituje AP držitele Nobelovy ceny hovořícího na shromáždění irských představitelů lidskoprávních organizací.
Carter pokračoval chválou „vyšších schopností a disciplíny,“ které Hamás projevil během měsíců, kdy byl u moci, a v posledních týdnech, kdy porazil početnější Američany zaštítěné síly loajální prezidentu Abbásovi.
Carter pomáhal při sledování palestinských parlamentních voleb v lednu 2006 a později ocenil jednoznačné vítězství Hamásu jako čerstvou příležitost pro mír.

21.06.2007 00:00 2

Klíčová slova