Praha Jeruzalém

„Zpravodajská válka“ mezi Izraelem a Íránem nabývá na intenzitě. Obě země se snaží naverbovat osoby, které hovoří hebrejsky a farsí.
Íránský režim potřebuje osoby s hebrejštinou jako překladatele, zpravodajské agenty a jako součást své propagandy proti Izraeli. Hlavním zdrojem jsou pak palestinští studenti v zahraničí, nebo palestinští teroristé, kteří jsou vysíláni na výcvik do Íránu nebo Libanonu. Jedním z nejprominentnějších míst hebrejských studií je íránská ambasáda v Bejrútu, kde se členové Hizballáhu učí hebrejštinu v Centru islámské kultury a vzdělávání. Ambasáda vlastní rozsáhlou knihovnu hebrejských novin a knih, dokonce i knih pro děti. Zde Hizballáh za pomoci Palestinců cvičil mnoho bojovníků, kteří měli za úkol sběr zpravodajských informací o „sionistickém nepříteli“ před a během druhé libanonské války.
Podle Šin Bet jsou atraktivním cílem pro Hizballáh také izraelští arabští studenti studující v zahraničí, protože je pro Hizballáh jednodušší je v zahraničí naverbovat a vycvičit. Nedávno byla na přechodu na Allenbyho mostu zatčena izraelská Arabka, která v Jordánsku studovala zubní lékařství a která je podezřelá ze spolupráce s Hizballáhem. Žena během vyšetřování přiznala, že byla v Ammánu kontaktována agentkou Hizballáhu a bylo jí nabídnuto sloužit jako agentka Hizballáhu v Izraeli.
Mezitím Mossad v Izraeli zveřejnil inzerát, ve kterém zve osoby, které hovoří jazykem Farsí, aby se ucházely o zajímavou práci, která patrně zahrnuje poslouchání Íránského vysílání a překládání materiálů publikovaných v Íránu.

31.07.2007 00:00 1

Klíčová slova