Praha Jeruzalém

Vysoký izraelský generál v pondělí potvrdil, že se armáda připravuje na válku se Sýrií, ke které by v blízké budoucnosti mohlo dojít.
Během svého projevu na Izraelském institutu pro národní bezpečnostní studia generálmajor Ejal Ben-Reuven, který během loňské války v Libanonu působil jako zástupce velitele izraelských severních sil řekl, že se „armáda připravuje na totální válku, což je zásadní změna v předpokladu armády“. Mnoho Izraelců cítí, že loňský konflikt s Hizballáhem Izrael nedokázal vyhrát.
Generál řekl, že když válka začne, Sýrie bude připravena na velké vojenské i civilní ztráty, zatímco ve stejnou dobu bude hrát na izraelskou citlivost na civilní ztráty tím, že napadne Izrael tolika raketami, kolika jen bude možné.
Sýrie „se pokusí napadnout území Izraele, aby si získala diplomatickou výhodu v mírových rozhovorech, které budou následovat a také proto, aby způsobila rozkol v izraelské společnosti, “ řekl Ben- Reuven
Aby Sýrie tohoto vítězství nedosáhla, trénuje izraelská armáda rychlou a zdrcující invazi do Sýrie, aby „vyčistila oblasti, ze kterých by byly na Izrael vystřelovány rakety tak rychle, jak by to bylo možné.“
Pokud by podle něj Izrael takto zareagoval loni proti Hizballáhu, válka by dopadla značně odlišně.

17.07.2007 00:00 3

Klíčová slova