Praha Jeruzalém

Izraelští a palestinští bezpečnostní představitelé obnovili po téměř dvou letech rozhovory. V úterý to potvrdili představitelé obou stran. Jedná se o zatím poslední známku lepšících se vztahů, které jsou následkem násilného převzetí moci Hamásem v Pásmu Gazy.
„Představitelé se v pondělí setkali na utajeném místě a hovořili o tom, jak se v bezpečnostní spolupráci posunout kupředu,“ řekla mluvčí premiéra Olmerta, Miri Eisin.
Podle představitelů se rozhovory týkaly také pohybu palestinských bezpečnostních jednotek a zajištění bezpečnosti pro bezpečnostní zařízení během operací izraelské armády.
Izraelci a Palestinci vedli podobná jednání i v 90. letech, ale jednání byla přerušena propuknutím násilností v roce 2000 a v následujících letech byla obnovována pouze sporadicky. Bezpečnostní kontakty pak byly zcela přerušeny po vítězství Hamasu ve volbách na počátku roku 2005.
Opětovné zahájení rozhovorů následuje po tom, co Mahmúd Abbas vyloučil Hamas z palestinské vlády poté, co tato organizace násilně převzala vládu nad Pásmem Gazy. Podle izraelských představitelů je Abbasovo vytvoření nové umírněné vlády se sídlem na Západním břehu příležitostí k obnovení mírových procesů. Hamas, který v Gaze udržuje svou vlastní vládu Abbasovy zlepšující se vztahy s Izraelem odsoudil. Členové Hamasu na Západním břehu jsou nyní sledováni Izraelem i novou palestinskou vládou, která proti nim v posledních týdnech provedla řadu zákroků.
Palestinští bezpečnostní přestavitelé v úterý potvrdili, že na Západním břehu zadržují desítky členů Hamasu a desítky jich byli zatčeny a následně propuštěny. Šéf  palestinské bezpečnosti v Ramallahu, Maher Dwaikat, řekl, že jeho muži mají instrukce zatýkat členy Hamasu. „Někteří byli zatčeni a poté, co jim byla zabavena zbraň, byli propuštěni, další zůstávají ve vazbě, řekl Dwaikat. „Všechno naše úsilní nyní směřuje k tomu, abychom zabránili Hamasu v dalším vojenském převratu, tentokrát na Západním břehu,“ řekl Dwaikat.
Izrael také pořádá akce proti Hamasu. Šin bet v pondělí zatkla v Jeruzalémě 11 členů Hamasu a obvinila je ze získávání finančních zdrojů pro nové militanty a to na základě využití falešné charitativní nadace. Podle Izraele bylo cílem Hamasu proniknout svým vlivem na svatá místa Chrámové hory.
Militantní křídlo Hamasu nazvalo Abbasovy razie na Západním břehu jako spiknutí a obvinilo jeho vládu z kolaborace s Izraelem.
„Bojovníci Hamasu nebudou mít s těmito zbabělými kriminálními útoky, které jsou činěny v plné spolupráci se sionistickou okupací, dlouho trpělivost,“ je napsáno na internetových stránkách hnutí Hamas.

03.07.2007 00:00 2