Praha Jeruzalém

Izraelský opoziční vůdce, Benjamin Netanjahu, se ve středu setkal v Jeruzalémě s ministry zahraničí Egypta a Jordánska, jimž sdělil, že pokud se v blízké budoucnosti stane premiérem, Izrael již nebude více podporovat mírovou iniciativu Arabské ligy pocházející ze Saudské Arábie.
Netanjahu řekl, že pod jeho vedením budou hybnou pákou pro mír ekonomické vazby a prosperita, spíše než mylná praxe vzdávání se země za bezcenné arabské závazky ukončení podněcování a násilí proti židovskému státu.
Netanjahu řekl: „stažení z Gazy před dvěma lety ukázalo, že jakékoli izraelské stažení, zejména jednostranné, nevede k míru, ale vytváří teroristickou základnu pro radikální islám.“
Mírový plán Arabské ligy požaduje po Izraeli stažení z každé částečky země dobyté v Šestidenní válce v roce 1967 včetně východní části Jeruzaléma a Golanských výšin výměnou za závazek všech arabských sousedů Izraele ke konečné normalizaci vztahů.
Netanjahu v úterý zahájil kampaň v rámci stranických primárek Likudu, která však svým rozsahem působí jako celonárodní volební kampaň. Zřejmě tak činí v očekávání brzkého pádu vlády premiéra Olmerta.

26.07.2007 00:00 3

Klíčová slova