Praha Jeruzalém

„To co se v Likudu děje připomíná režim Baas v Sýrii,“ řekl Silvan Šalom během svého pondělního kousavého útoku proti předsedovi Likudu Benjaminu Natanjahuovi, který se rozhodl, že posune termín primárek na dřívější termín. Šalom učinil prohlášení během tiskové konference v Tel Avivu kde také oznámil své odstoupení z boje o předsednictví ve straně Likud.
„Krok který Bibi udělal není volbami ani primárkami, ale oportunistickým krokem na kterém nemohu spolupracovat. Z pohledu veřejnosti je to nelegitimní krok,“ dodal.
Předseda strany Likud, Benjamin Netanjahu, se minulý týden rozhodl, že posune termín primárek na září i přes nesouhlas Šaloma, který chtěla aby se primárky konaly až po židovském novém roce Roš Hašana, aby se na ně kandidáti mohli připravit.
„Dnes mohlo být pohodové období Likudu. Mohli jsme vést informační a férovou kampaň. Kromě toho tu ale máme šarádu, proces který je pseudokampaní a proto se ho nemohu zúčastnit.“
„Nadcházející primárky budou mezi Bibim a Mošem (Feiglinem) a ať vyhraje ten lepší.“
Moše Feiglin je šéfem extrémně pravicové frakce Likudu – Manhigut Jehudit (Židovské vedení). V roce 2005 získal Feiglin v primárkách 12,5% hlasů.
Podle Šaloma by pravá kampaň před primárkami měla umožnit uchazečům prezentovat svůj program voličům. Což je proces, který není možné v tak krátkém čase uskutečnit. Šalom také obvinil Netanjahua z agresivního chování, které odhání členy a voliče. „Nikdo, dokonce ani Bibi mě nedonutí opustit můj domov. Byl jsem tu před ním a budu tu i po něm,“ řekl.
Netanjahuův poradce v odpovědi na Šalomův proslov řekl, „Šalom vysvětluje své rozhodnutí a používá nepřesvědčivé výmluvy někoho, kdo prohrává.“

09.07.2007 00:00 2

Klíčová slova