Praha Jeruzalém

Americký kongres bude hlasovat o návrhu rozpočtu Ministerstva obrany žádajícího o desítky milionů dolarů pro Izrael na vývoj a nákup nových obranných systémů proti balistickým střelám. Nový systém by pak byl používán společně se současným systémem Arrow rovněž financovaným Spojenými státy.
Ve čtvrtek hlasoval Výbor Sněmovny reprezentantů pro přerozdělování o přidělení dodatečných 70 milionů dolarů pro Izrael navíc k 80 milionům dolarů požadovaných administrativou.
Pokud tento rozpočtový návrh projde hlasování ve Sněmovně i Senátu, dostane Izrael 150 milionů dolarů, které nejsou součástí běžného rozpočtu finanční pomoci pro obranu Izraele v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.
25 milionů půjde na koprodukci a integraci střel Arrow, 135 milionů na nákup systému protiraketové obrany ve vysokých výškách THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) a 45 milionů pro izraelsko-americký raketový obranný systém zvaný „Davidův prak.“
Davidův prak je společným projektem amerického zbrojního dodavatele Raytheon a izraelské státní společnosti RAFAEL (Správa zbrojního vývoje – RAFAEL Armament Development Authority), který má být zprovozněn do čtyř let a zaměřuje se na zneškodňování raket Fadžár, které odpaloval při loňské libanonské válce Hizballáh na izraelská města. Systém však neposkytuje obranu proti střelám krátkého doletu Kaťuša.
Všechny tři projekty zahrnují raketové stíhače schopné sestřelovat balistické rakety v konečné fázi jejich letových drah.
Lobbystická skupina prosazující raketovou obranu (The Missile Defense Advocacy Alliance) a financovaná společnostmi zapojenými do budování protiraketových štítů iniciativu zaměřenou na další integraci americké a izraelské protiraketové obrany chválila jako prostředek stability a bezpečí pro Spojené státy a jejích spojence.

27.07.2007 00:00 3

Klíčová slova