Praha Jeruzalém

Vláda hodlá v Negevu vystavět stanové městečko, ve kterém ubytuje desítky súdánských uprchlíků, kteří téměř každý den přecházejí hranici z Egypta do Izraele, informoval ministr vnitřní bezpečnosti Avi Dichter. Ten také potvrdil, že opatření je pouze dočasné a dodal, že mnoho uprchlíků bude posláno zpět do Egypta.
„Je to národní otázka, která si žádá celkové řešení,“ řekl Dichter po rozhovoru s představiteli izraelské vězeňské správy. Městečko vyroste poblíž věznice Ketziot, blízko egyptské hranice.
Ehud Olmert ve svém prohlášení řekl, že seznam uprchlíků, které hodlá Izrael poslat zpět do Egypta, se připravuje. V prohlášení se také říká, že na jídlo a ubytování uprchlíků nebyly vymezeny žádné zdroje, ale dodal, že se vláda angažuje v poskytnutí trvalého útočiště pro súdánské azylanty z problémové oblasti Dárfuru.
Mezitím zůstává 66 uprchlíků před hotelem v Beršebě poté, co radnice oznámila, že již dále nebude platit jejich pobyt a obvinila vládu, že neposkytla dostatečné finanční zdroje.
Více než 58 uprchlíků, kteří přes noc dorazili do Izraele, byli ubytováni ve studentské vesničce Avivim, kterou spravuje Židovská agentura.
Na začátku týdne se stovky uprchlíků dopravili do Jeruzaléma, aby protestovali proti nečinnosti vlády při hledání řešení.

09.07.2007 00:00 2

Klíčová slova