Praha Jeruzalém

Téměř dva roky po nuceném (někdy násilném) vystěhování židovských komunit z Pásma Gazy žije přes 85 procent bývalých židovských obyvatel Gazy v dočasných domovech. Lior Kalfa, představitel vystěhovalců z Gazy, ve středu kritizoval před zvláštním zasedáním Knessetu vládu za neschopnost realizovat trvalé řešení.
Vláda bývalého premiéra Ariela Šarona slíbila odsunutým Židům štědré kompenzace a rychlou výstavbu nových osad a trvalého bydlení uvnitř suverénního Izraele. Většina těchto slibů splněna nebyla, čímž většině z 8000 evakuovaných vznikají finanční a sociální problémy.
Juri Edelstein, poslanec Likudu, poznamenal, že Izrael „utratil miliony za prokletou kampaň slibující řešení pro každého obyvatele. Tohle je považováno za řešení pro každého obyvatele?!“
Ejtan Kabel, poslanec Strany práce, řekl, že stále podporuje rozhodnutí opustit Gazu, ale nyní je „zcela zahanben“ zacházením s evakuovanými. „Byli tam posíláni všemi vládami včetně labouristické… Musíme se k nim postavit ne na základě politické orientace, ale lidsky,“ řekl Kabel.
Premiér Olmert, který byl v době odsunu Šaronovým náměstkem, byl na zasedání rovněž přítomen. Olmert námitky vůči vládní péči shodil ze stolu s tím, že vláda ve svém starání se o osadníky urazila dlouhou cestu.

05.07.2007 00:00 3