Praha Jeruzalém

Osobní lékař bývalého palestinského vůdce, Jásira Arafata, potvrdil, že měl jeho pacient v těle virus HIV. Trvá však na tom, že to nebylo příčinou jeho smrti.
Dr. Ašraf al-Kurdi pro jordánskou zpravodajskou stránku Amman řekl, že byl Arafat zabit injekcí jedu, ale že ho také někdo během jeho posledních dnů injekčně nakazil virem HIV. Kurdi nyní vyzívá francouzské úřady, aby zahájily oficiální vyšetřováni příčiny Arafatovy smrti.
Minulý měsíc jeden z vedoucích teroristických bossů blízkých Arafatovi řekl pro televizi Al Manara, že mu současný předseda Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbas, řekl, že Arafat zemřel na AIDS.
V minulosti byl z Arafatovy smrti viněn Izrael. Mnoho lidí se ale přiklání spíše k tomu, že Arafat skutečně zemřel na komplikace spojené s nemocí AIDS, kterou již delší dobu trpěl. Toto odhalení, stejně jako možný způsob nákazy (který byl také předmětem spekulací), by však bylo pro konzervativní islámskou společnost neakceptovatelné a ikona Arafata by pohasla. Zdravotní záznamy po Arafatově smrti získala jeho manželka, která nejprve slibovala odhalení zainteresování Izraele do Arafatovy smrti, nakonec však po prostudování dokumentace nic nepodnikla.

13.08.2007 00:00 12

Klíčová slova