Praha Jeruzalém

Bývalý arabský poslanec Knessetu, Azmi Bišara, obviněný Izraelem za špionáž ve prospěch Hizballáhu během Druhé libanonské války, pochválil během své návštěvy jižního Libanonu libanonskou teroristickou organizaci. Řekl, že je silnější než kdykoliv předtím.
Bišara, kdysi prominentní izraelský arabský vůdce, opustil v červnu zemi poté, co policie začala vyšetřovat, zda Bišara kontaktoval během války představitele Hizballáhu a dodal jim informace o strategických místech v Izraeli, na která by měli zaměřit  svou palbu raket. Za to měl pak Bišara údajně obdržet stovky tisíc šekelů.
Bišara všechna obvinění popřel a říká, že je perzekuován za své politické názory. Odmítá se nicméně vrátit do Izraele a čelit obvinění.
Bišara odsoudil izraelské útoky během války a naznačil, že úmyslně zabíjely civilisty. „Masakry, které páchal Izrael, nebyly náhodné, ale byla to strategická politika , která měla vyděsit lidi,“ řekl.
Pochválil Hizballáh za to, jak si během války, kterou odstartoval únos dvou izraelských vojáků, vedl. „Jsem přesvědčen, že Izrael není schopen znovu na Libanon zaútočit a to je velký úspěch odporu.“
„Hizballáh se minulý rok znovu vyzbrojil a je možná ještě silnější, než kdykoliv předtím,“ dodal Bišara.

25.08.2007 00:00 18

Klíčová slova