Praha Jeruzalém

Podle vrchního palestinského vyjednávače, Saeba Erekata, slíbil premiér Olmert Mahmúdu Abbasovi, že v následujících dnech vydá seznam hlavních kontrolních stanovišť na Západním břehu, která budou odstraněna.
Člen izraelské vlády potvrdil, že ministr obrany, Ehud Barak, zvažuje odstranění některých kontrolních stanovišť, ale zdůraznil, že se nebude jednat o dalekosáhlé změny.
Některé izraelské noviny přitom v předchozích dnech uvedly, že Barak při soukromém rozhovoru prohlásil, že nehodlá odstraňovat žádná kontrolní stanoviště a nazval mírový proces s Palestinci fantazií. Izrael se také podle něj neměl stahovat ze Západního břehu dříve než za 5 let. Barakův mluvčí, Ronen Moše, ale označil tyto zprávy za nepodložené a daleko extrémnější, než ve skutečnosti byly.
Když byl Erekat konfrontován s Barakovým vyjádřením, řekl, že Palestinci mají závazek premiéra Olmerta „sledovat smysluplný mírový proces a realizovat řešení dvou států.“
Podle Erekata Olmert Abbase ujistil, že ministerstvo obrany příští týden vytvoří seznam hlavních kontrolních stanovišť, která budou na Západním břehu odstraněna, aby tak byl umožněn lepší pohyb Palestinců. „Bereme premiérův závazek vážně a čekáme až uvidíme činy,“ řekl Erekat.

11.08.2007 00:00 2