Praha Jeruzalém

Prominentní libanonský poslanec a vůdce tamní Drúzské komunity, Walid Džumblatt v úterý napadl prostřednictvím deníku Al-Mustakbal teroristickou organizaci Hizballáh kvůli jejím přípravám na další válku s Izraelem.
Džumblatt kritizuje Hizballáh s poukazem na fakt, že jedná v zájmu Íránu a Sýrie. Ostře kritizoval i vůdce Hizballáhu, Hassana Nasralláha, za jeho veřejné výstupy v nichž se chlubí plným přezbrojením Hizballáhu po loňské válce a schopností zasáhnout Izrael na kterémkoli místě.
Izraelský premiér Ehud Olmert i přes sílící konfrontační rétoriku a potíže umírněných politických osobností v Libanonu říká, že zůstává přesvědčen o tom, že v blízké budoucnosti nedojde k násilné konfrontaci s Hizballáhem a Sýrií.
„Věřím, že přicházející léto a následující podzim nebudou příliš horké. Není zde prostor pro přehánění a vytváření atmosféry toho, že jsme v předvečer války,“ citovala Olmerta při projevu před studenty v Jeruzalémě agentura AP.
Olmert trvá na tom, že Izrael je víc než schopen rozhodně porazit svém nepřátele, což jeho vláda neprokázala při loňském střetnutí s Hizballáhem.

01.08.2007 00:00 7