Praha Jeruzalém

Vrchní íránský jaderný vyjednavač, Ali Larijani, v dnes zveřejněném rozhovoru řekl, že jeho země může eventuálně zvážit přerušení obohacování uranu. Ujasnil ale, že právo Teheránu na tuto technologii musí být uznáno.
Larijani byl při rozhovoru pro německý týdeník Focus dotázán, zda by výsledkem vyjednávání mohlo být přerušení obohacování uranu. Íránský vyjednavač odpověděl, že to úplně vyloučeno není. „Nemůže nám být nicméně zakázáno držení  této technologie,“ řekl. Larijani ale nekomentoval fakt, že Írán odmítl naléhání západu na zastavení obohacování uranu jako podmínku pro obnovení jednání o íránském jaderném programu.
Na dotaz zda by byl Írán připraven zastavit obohacování výměnou za americké bezpečnostní záruky, Larijani odpověděl, „Nepotřebujeme žádné bezpečnostní záruky ze strany USA. Írán má dostatečnou vojenskou kapacitu i bez atomové bomby.“
Během rozhovoru se Larijani vyhnul otázce týkající se tvrzení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), že Írán zpomalil výstavbu centrifug používaných na obohacování uranu. „Nehrajeme tak malé hry,“ řekl. „Podstatné je, že Írán jako spolehlivý partner MAAE dodržuje Dohodu o nešíření.“
Larijani také řekl, že „sankce jsou rozhodně špatným krokem, který povede pouze k většímu nepřátelství mezi oběma stranami. Pokud proti nám Rada bezpečnosti OSN přijme iracionální rozhodnutí, budeme samozřejmě reagovat.“ Tuto větu dále podrobněji nekomentoval.

04.08.2007 00:00 2

Klíčová slova