Praha Jeruzalém

Šest izraelských zdravotníků odletělo v nocí z pondělí na úterý do města Pisco v Peru. Na místě budou pomáhat obětem zemětřesení, které otřáslo zemí minulý čtvrtek, zabilo více než 500 osob a tisíce lidí připravilo o domov.
Mise byla iniciována organizacemi FIRST (Fast Israeli Rescue and Search Team – Rychlý izraelský záchranný a pátrací tým) a IsraAID (Izraelské fórum pro mezinárodní humanitární pomoc). Misi sponzorují nadace Bnei Brith a izraelská větev Amerického židovského výboru.
Delegace složená ze tří lékařů a tří sester se nejprve v Limě setká se zástupci tamní židovské komunity a pak bude pokračovat do jednoho z nejvíce postižených měst, do Pisca.
Pro Dr. Gellera, ortopeda který působí jako dobrovolník u záchranných jednotek v Galileji, je to první zahraniční dobrovolnická mise. „Minulý víkend, poté co jsem skončil záchrannou operaci v severním Izraeli, jsem dostal pozvánku účastnit se mise v Peru. Myslím si, že jde o zvláštní misi, která je výzvou, protože je třeba pomáhat lidem jak jen to je možné, kdekoliv na světě,“ řekl.
„Dostali jsme auto, které bude sloužit jako zásobovací základna. Budeme jezdit po okolí a pomáhat všem, kteří to budou potřebovat. Při takových přírodních katastrofách jsou to nejčastěji zlomené kosti, ale protože mnoho lékařů v oblasti není dostačujících, budeme ošetřovat každého, kdo bude potřebovat lékařskou pomoc.
Eran Lerman, šéf Amerického židovského výboru v Izraeli řekl, že pomáhat lidem postiženým katastrofou je židovskou a sionistickou povinností. „Je to jeden z charakteristických znaků židovského národa v diaspoře. Musíme pomáhat jak jen můžeme, všem kdo pomoc potřebují, na celém světě,“ řekl.
Mezitím předala izraelská ambasáda v Limě peruánským úřadům 2 tuny lékařského vybavení, včetně antibiotik, léků proti bolesti, nitrožilních léků a obvazů. Vybavení darovalo ministerstvo zahraničí, zasláno bylo vojenským letadlem do krizového logistického centra v Piscu.

21.08.2007 00:00 2