Praha Jeruzalém

Podle vysokého vojenského zdroje má Sýrie nejlepší protivzdušný systém obrany na světě. Vděčí za to pokračujícím nákupům ruských zbraňových systémů, zejména nejmodernějších raket země- vzduch. Sýrie během posledních pár let věnovala hodně do rozvoje tohoto systému proto, že Izrael je vzdušnou velmocí. Právě vývoj protivzdušného systému je jednou z hlavních charakteristik příprav Sýrie na možný konflikt s Izraelem. Podle vojenských zdrojů studovala Sýrie představení izraelského letectva během druhé libanonské války a podle toho se rozhodla o způsobu budování systému, zejména obrany strategických míst.
Podle odhadů má Sýrie více než 200 protileteckých baterií různých druhů. Některé z raket byly staženy z výrobních pásů ještě před tím, než byly představeny do výbavy ruské armády.
Institut pro národní bezpečnostní studia se ve své zmínce o posílení syrské armády věnuje také protiletecké obraně. Jiftach Šapir píše, že obchod mezi Ruskem a Sýrií zahrnuje nákup střel SA-24 a obrněných vozidel, která nesou čtyři střely Igla-S, které patří mezi nejmodernější z ramene odpalované střely na trhu.
Sýrie navíc nakoupila 36 až 50 systému Pantsir S-1 (SA-22). Tento systém kombinuje rakety a minometné granáty a jeho vývoj byl právě dokončen. Je nainstalován na automobilech a má odpalovač na 12 střel. Každá střela váží 65 kg a má 16 kg hlavici.
Sýrie také zdokonalila své staré systémy, například SA-3 a SA-6.
Dále má Sýrie zájem na nákupu protivzdušného systému S-300, proti raketám dlouhého doletu a mobilní systémy S-11 a SA-17 proti raketám středního doletu.
Nejmodernější střely syrské armády S-300 mohou přesně zasáhnout letadlo na vzdálenost několika desítek kilometrů a to díky vylepšenému radarovému systému kombinovanému se speciálními senzory na samotné střele.

13.08.2007 00:00 5