Praha Jeruzalém

Newyorská policie v pátek zvýšila bezpečnostní opatření na Manhattanu, mostech a tunelech. Stalo se tak v odpovědi na internetovou zprávu, kterou si úřady nemohly ověřit, že al-Kajda může plánovat odpálení špinavé bomby ve městě.
Zpráva se objevila na izraelské webové stránce www.debka.com. Tvrdí se v ní, že se na stránkách al-Kajdy objevila zmínka o možném útoku „nákladním automobilem naloženým radioaktivním materiálem, proti největšímu americkému městu a finančnímu nervovému centru.“ Jiný vzkaz jako cíl zmiňoval New York, Los Angeles a Miami.
Policie potvrdila, že zvýšená bezpečnostní opatření byla odpovědí na obdržené informace o možnosti útoku špinavou bombou, ke kterému mělo dojít v pátek večer v okolí 34. ulice na Manhattanu, v sousedství Empire State Building. Zvýšilo se využití radiologických senzorů na autech, lodích a helikoptérách a na dolním Manhattanu, mostech a tunelech byla vytvořena kontrolní stanoviště pro auta.
Mluvčí oddělení pro domácí bezpečnost ve Washingtonu řekl, že hrozba byla nepodložena a že nebyly žádné spolehlivé informace o tom, že je tu bezprostřední ohrožení. Stupeň hrozby zůstal na „oranžové“ hodnotě, na které je od útoku na World Trade Center v roce 2001.
Autor stránky debka.com, Giora Šamis, ale odpovědnost za paniku odmítá. „Newyorská policie nemusela mé informace brát vážně,“ řekl. „Měli navíc k těm mým i jiné informace.“ „Kdokoliv nás kontaktuje, informace dostane. Již v minulosti jsme byli kontaktováni americkou policií a orgány vyšetřujícími terorismus,“ řekl.
„Nikdy nevíme, zda je hrozba opravdová nebo není. Pokud ale sledujete tyto zprávy roky, vycítíte, zda je hrozba opravdová. Tentokrát se hrozba zdála být kvůli intenzívnosti výměny zpráv vážnější než jiné.“
I když nejsou zdroje Debky považovány izraelskými čtenáři za věrohodné, Šamis trvá na tom, že má Debka monitorovací oddělení, jehož hlavním úkolem je sledovat online pohyb al-Kajdy a dalších teroristických organizací. „Specializujeme se na tyto oblasti a zveřejňujeme vše, co nalezneme – videa, vzkazy, oznámení a vše ostatní co se na webu objeví. Někdy se mezi těmito informacemi objeví i místo plánovaného útoku.“
Zakládá si také na tom, že již od července 2001 Debka předpovídala, že jedním z cílů teroristů je také World Trade Center v New Yorku.

11.08.2007 00:00 9