Praha Jeruzalém

Důstojník z elitní jednotky izraelské armády byl vyzván k podání svědectví u okresního soudu v severním Texasu, kde se vede spor proti americké islámské charitě, která je obviněna z financování teroristické činnosti organizace Hamas.
Pět vysokých představitelů organizace Fond Svaté země pro obnovu a rozvoj vytvořené v roce 1980 agentem Hamasu Musou Abu Marzuqem, bylo obviněno z odvádění prostředků fondu organizaci Hamas.
Izraelský svěděk s krycím jménem „major Lior“ svědčil v uzavřeném jednání za přítomnosti žalobce, obhájců obžalovaných a pěti obviněných vůdců charity. Ostatní měli možnost slyšet jeho hlas z vedlejší místnosti, ale nesměli vidět jeho tvář, což byla izraelská podmínka pro umožnění svědectví. Major Lior mluvil hebrejsky o dokumentech a nahrávkách, které on a jeho vojáci nalezli během vojenské operace proti údajným palestinským charitám v Gaze a na Západním břehu, které jsou podezřelé z toho, že slouží Hamasu. Izraelský důstojník měl potvrdit pravost těchto dokumentů.
Obhájci obžalovaných si stěžovali, že ukrývání identity svědka porušuje práva jejich klientů vyplývající z šestého dodatku, podle kterého mají být konfrontováni se svědky. Právní experti ale říkají, že podobný postup již byl v minulosti použit při líčení s členy mafie, aby byly ochráněny životy svědků.
Očekává se, že v brzké době bude u soudu svědčit další člen izraelských bezpečnostních jednotek, který by měl hovořit o obsahu dokumentů a nahrávek objevených při vojenské operaci proti charitám Hamasu.
Je to druhý případ, kdy Izraelec svědčí u amerického soudu proti obžalovaným, kteří jsou viněni z vazeb s palestinskými teroristy. Na počátku roku 2007 svědčili dva Izraelci v Chicagu proti Muhammadu Salahovi, který byl obviněn z toho, že převedl Hamasu téměř 100 000 dolarů.
Jmenovaná organizace byla souzena za pomáhání teroristické organizaci již v roce 2004.

12.08.2007 00:00 3