Praha Jeruzalém

Nedostatek hnojiva používaného Palestinci v Pásmu Gazy k výrobě raket vede ke snížení počtu raket vypálených proti izraelským městům. Palestinci si prý proto rakety schovávají na horší časy. Palba raket nicméně i tak pokračuje. Již na počátku dnešního dne byly na Izrael vypáleny tři rakety.
Za nedostatek tohoto materiálu mohou pravděpodobně ostřejší egyptské zásahy na hranici a uzavření přechodů do Gazy Izraelem. Cena kilogramu hnojiva stoupla z 20 na 50 dolarů.
Palestinští aktivisté nedostatek potvrdili, dodali však, že mají v tajných skrýších raket dostatek. „Kromě pašování vyrábějí naši lidé podobnou náhražku, ale nedostatek se týká také suroviny, kterou používáme k výrobě hnojiva i náhražky a proto je situace obtížná,“ řekl jeden z aktivistů.
Nedostatek vedl Hamas k útoku proti univerzitě al-Azhar, která je spojená s Fatahem a k zabavení desítek kilogramů hnojiv.
Teroristická skupina má také nedostatek oceli k výrobě raket. Její cena stoupla ze 120 šekelů na 800.
„Bůh našim mužům umožní najít jiné alternativy. Nejdůležitější je, že odpor zůstal nezlomen. Díky Bohu máme v Pásmu Gazy znamenité mozky,“ řekl jiný aktivista.

12.08.2007 00:00 4

Klíčová slova