Praha Jeruzalém

Premiér Olmert a předseda Abbas se na setkání v Jerichu shodli na tom, že se budou i nadále pravidelně setkávat, aby se připravili na blízkovýchodní mírový summit, který se má na podzim konat v USA.
Po soukromém setkání které trvalo hodinu a půl se oba politici připojili ke svým delegacím na širší konferenci. Po skončení soukromého setkání Olmert řekl, že společně s Abbasem diskutovali o vytvoření silných základů palestinského státu. „Cílem je dosažení vize prezidenta Bushe o dvou státech pro dva národy, které budou žít vedle sebe v bezpečí a míru,“ řekl Olmert. O pár hodin později představitelé v Jeruzalémě potvrdili, že úmyslem je dosažení dohody v nejbližším možném termínu, což ale také záleží na stabilitě Palestinské samosprávy. Mezitím bude vynaložena snaha na znovuvytvoření palestinských bezpečnostních složek s pomocí USA. Izrael také hodlá obnovit s Palestinskou samosprávou bezpečnostní spolupráci.
Podle Erekata chtějí Palestinci začít diskutovat také o hlavních tématech. Abbas žádal Izrael o zastavení osadnické aktivity a také o vytvoření časového plánu jednotlivých kroků. Erekat mluvil o setkání jako o intenzivním, pozitivním a vážném.
Jednalo se také o současné bezpečnostní spolupráci a Palestinci oznámili zadržení desítek kilogramů výbušnin převážených do Izraele a zatčení stovek osob podezřelých z terorismu. Abbas informoval  tom, že izraelské červencové propuštění vězňů mělo ohromný vliv na veřejné mínění Palestinců. Požádal premiéra Olmerta o zvážení propuštění dalších vězňů a Olmert slíbil, že se tímto tématem bude zabývat. Dále Palestinci žádali odstranění kontrolních stanovišť na silnicích na palestinském území, což bude podle Olmerta prošetřeno představiteli ministerstva obrany. Podle Erekata také došlo k dohodě o tom, jak budou vybrané palestinské daně předávány Palestinské samosprávě.
Bývalý palestinský premiér Ismail Hanija z hnutí Hamás ze setkání nadšený není, považuje ho za „trik, který nikam nepovede“.

07.08.2007 00:00 1

Klíčová slova