Praha Jeruzalém

Izraelský ministerský předseda Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás se v minulých měsících několikrát setkali za účelem ustavení zásad trvalé dohody před konferencí národů Středního východu, kterou zprostředkovaly Spojené státy, a která by se měla konat v listopadu ve Washingtonu. Informoval o tom Yedioth Ahronot.

Zdroje blízké Abbásovi uvedly, že se oba vůdci úšastnili setkání se skutečným úsilím a snahou o vyřešení hlavních problémů, které představuje Jeruzalém, palestinští uprchlíci a podoba trvalých hranic mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou.

V úterý se Olmert setkal s delegací Sněmovny reprezentantů vedenou vůdcem parlamentní většiny Stenym Hoyerem (Dem.) z Marylandu, aby hovořili o mírovém procesu s Palestinci. Při setkání izraelský ministerský předseda prohlásil, že se s Abbásem několikrát setkal, aby „se dohodli na zásadách týkajících se hlavních problémů. Tyto zásady by měly vést ke vzniku palestinského státu po boku Izraele a týkají se hranic, Jeruzaléma, uprchlíků, vzájemných výměn území, průchodu mezi Gazou a Západním břehem a povahy vztahů mezi Izraelem a budoucím palestinským státem“.

Olmert řekl americké delegaci, že by podle něj neměla být dohoda uskutečněna okamžitě, ale zároveň dodal, že Abbás by mohl uspořádat referendum, aby dohodu schválil.
„Abbás je prvním palestinským vůdcem od počátku rozhovorů, který se skutečně zajímá o změnu současné situace,“ uvedl Olmert.
„Chce mír s Izraelem, ale za podmínek, které nemůžeme přijmout.“

Olmert při rozhovorech oznámil palestinskému prezidentovi, že s ním Izrael nebude spolupracovat, pokud bude ustanovena jednotná vláda s Hamásem.

Na základě předchozích prohlášení by Izrael v rámci dohody patrně souhlasil s navrácením více než 90 procent Západního břehu a umožnil by Palestincům vytvoření spojnici mezi Gazou a Západním břehem.
Jako náhradu za rozsáhlá území židovských osad na Západním břehu by Olmert souhlasil s možností vzdát se části Negevské oblasti ve prospěch Palestinců.
V minulosti navíc Olmert naznačil možnost přesunu několika východojeruzalémských čtvrtí pod kontrolu budoucího palestinského státu. Předpokládá se také, že Olmert by mohl být ochotný jednat o společné kontrole Chrámové hory.
Ve věci palestinských uprchlíků se předpokládá, že Olmert schválí rozhodnutí Cipi Livniové, podle kterého bude uprchlíkům umožněn návrat do budoucího palestinského státu, ale ne do Izraele.

16.08.2007 00:00 2

Klíčová slova