Praha Jeruzalém

Zvláštní vyslanec OSN pro Blízký východ ve středu naléhal na Izrael, aby přijal další prostředky k posílení palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, aby se udrželo úsilí pro obnovu mírového procesu.
Vyslanec Michael Williams také naléhal na Izrael, aby opět otevřel přechody do Hamásem kontrolovaného Pásma Gazy, aby zabránil humanitární krizi v tomto přeplněném a zchudlém teritoriu.
„Jsem znepokojený tím, že jsme neviděli další kroky. Rád bych další kroky viděl,“ řekl Williams novinářům po setkání s izraelskými a palestinskými představiteli v Jeruzalémě a Ramalláhu.
„Izraelský premiér informoval o velmi úspěšných setkání s prezidentem Abbásem, myslím si, že proces je třeba udržovat a vyjde z něj dobrý začátek,“ řekl.
„Doufám, že izraelská vláda zváží další propuštění vězňů. Doufám, že se něco udělá s nelegálními osadami,“ řekl Williams, který má svou misi ukončit v září a pak se stane poradcem pro Blízký východ britského premiéry Gordona Browna
Izrael již v nedávné minulosti souhlasil s několika kroky dobré vůle vůči Abbásovi a Fajádově vládě na Západním břehu. Jednalo se o propuštění 250 vězňů a také uvolnění výnosů z daní. Izrael také zahájil úmysl odstranit nelegální osady na Západním břehu, ale zatím odstranil jen část z více než 120 osad.
Williams také od Izraele požaduje, aby splnil svůj slib a odstranil některá z kontrolních stanovišť na Západním břehu, což má přispět k rozvoji palestinské ekonomiky.
„Základní složkou ekonomického vývoje je svoboda pohybu a to ve značné míře kvůli kontrolním stanovištím a dalším překážkám vytvořeným izraelskou armádou na Západním břehu neexistuje.“
Williams také chce, aby Izrael opět otevřel přechody s Gazou, aby tak zabránil humanitární krizi. „Ekonomická situace ukazuje známky zhoršení… a nevíme jak to bez otevření dalších přechodů vyřešit,“ řekl Williams.
„Rádi bychom viděli větší flexibilitu na přechodech, obzvláště s ohledem na opětovné otevření přechodu Karni (hlavní tepna pro dovoz zboží do Gazy).“
Izrael umožnil do Gazy dovoz jídla a zdravotnického vybavení, ale odmítá otevřít přechody, dokud bude Hamás, který odmítá uznal právo Izraele na existenci, u moci.

23.08.2007 00:00 4