Praha Jeruzalém

OSN ve čtvrtek pohrozila, že pokud zůstane Hamasem ovládané území Pásma Gazy uzavřené, stane se brzy úplně závislé na zahraniční pomoci a bude čelit strašným následkům. Podle Palestinské obchodní skupiny může až 120 000 obyvatel Gazy ztratit svou práci.
Izrael a Egypt uzavřel přechody do Gazy pro všechny kromě humanitární pomoci poté, co se Hamas v červnu násilně ujal moci nad Gazou.
„Pokud bude současný režim pokračovat, hrozí, že se Gaza stane izolovanou komunitou stoprocentně závislou na pomoci,“  řekl Filippo Grandi, zástupce agentury OSN pro výstavbu a pomoc, která je odpovědná za palestinské uprchlíky.
 Apeloval proto na Palestinskou samosprávu, Izrael a další strany, aby otevřely hraniční přechody, jinak  může v Gaze vzniknout atmosféra zoufalství a beznaděje, ve které se dobře daří extremismu.
1,1 milionu obyvatel Gazy dostávalo potravinovou pomoc i před nástupem Hamasu k moci. Toto číslo pak vzrostlo kvůli izraelským obchodním restrikcím a mezinárodnímu embargu uvalenému po vítězství Hamasu ve volbách v roce 2006.
Podle Asociace palestinských obchodníků se ztráty průmyslu v Gaze od převzetí moci Hamasem pohybují na hranici 23 milionů dolarů.
Palestinská federace průmyslu před dvěma týdny informovala, že uzavření Gazy vedlo k propuštění 70 000- 120 000 pracovníků v soukromém sektoru a nezaměstnanost tak stoupla nad 40%.

10.08.2007 00:00 4

Klíčová slova