Praha Jeruzalém

Lidé kteří přežili holocaust se dostali o krok blíže k nalezení dokumentů o své vlastní perzekuci. Držitelé nacistického archivu doručí do muzeí ve Washingtonu a Jeruzalémě kopie dokumentů Gestapa a záznamy z koncentračních táborů.
Potrvá ale měsíce, než bude moci být archiv použit lidmi kteří holocaust přežili, případně jejich rodinnými příslušníky. I po otevření archivu pro veřejnost bude orientace v něm a vyhledávání konkrétních jmen bez trénovaného průvodce téměř nemožná.
Ředitel International Tracking  Service (Mezinárodní dohledávací služby) a správce unikátní kolekce, která byla půl století uzavřena v Německu, předal 6 počítačových harddisků s elektronickými obrázky 20 milionů stran dokumentů americkému muzeu holocaustu ve Washingtonu. Kopie půjde také do Jad Vašem v Jeruzalémě.
Jedná se o první část digitálních kopií z jednoho z největších nacistických archivů. Poslední dokumenty by měly být zkopírovány a doručeny na začátku roku 2009
„Pro výzkum holocaustu se jedná o zásadní materiály. Je to srdce archivu,“ řekl Reto Meister, bývalý švýcarský diplomat, který organizaci ITS (větev Mezinárodního výboru Červeného kříže) vedl.
Zaměstnanci muzea mohou začít pracovat s dokumenty okamžitě, veřejnost si bude muset počkat na provedení právních formalit, které mohou trvat i několik měsíců.
Rejstřík všech 17,5 milionů jmen, který je klíčem k vyhledávání dokumentů, bude dodán ještě tento rok. Zatím totiž není ve formátu vhodném pro počítač a nelze ho použít jako Google. „Lidé budou moci přijít do muzea a prohlédnout si materiály v takovém stavu, v jakém jsme je dostali,“ řekl Paul Shapiro, ředitel muzejního centra pro studium holocaustu.

22.08.2007 00:00 8