Praha Jeruzalém

Palestinská vláda nařídila uzavření 103 institucí na Západním břehu a v Gaze. Oznámil to premiér Salam Fajad a jedná se o zřejmý zátah proti Hamásu. Formálním důvodem je porušení zákona o soukromých společnostech. Zavedení tohoto nařízení do praxe bylo zahájeno v neděli a má být součástí širších reforem. Seznam dotčených společností nebyl zveřejněn, má se ale jednat o 103 společností z celkového počtu 2 400. Jejich bankovní účty budou zmrazeny.
Nařízení je očividně namířeno proti Hamásu, protože jeho síla je založena právě na síti skupin, které poskytují sociální pomoc mnohým Palestincům. Nejsilnější sociální systém je pak v Pásmu Gazy, některé skupiny působí ale také na Západním břehu. Fajád popřel, že je nařízení namířeno pouze proti Hamásu, ale dodal, „když je porušováno právo, mám se snad  zastavit a říct, že je to citlivé místo, protože by organizace mohla patřit Hamásu? To je neakceptovatelné.“
Fajád také řekl, že dotčené organizace mohou napadnout nařízení u palestinského soudu. Podle něj se vláda postará o ty lidi, kteří budou uzavřením těchto organizací poškozeni.
„Naší odpovědností jako samosprávy, je postarat se o všechny části společnosti. Zejména o ty zranitelné skupiny, které potřebují pomoc,“ řekl.
Není jasné, jak chce Fajadova vláda provést toto nařízení v Gaze, která je od červnového převratu ovládána Hamásem.

28.08.2007 00:00 3