Praha Jeruzalém

Izrael včera chytil člena Brigád mučedníků od Al-Aksa při činnosti podporující terorismus. Vzápětí ale bylo zjištěno, že patří na seznam ozbrojenců na které se vztahuje amnestie premiéra Olmerta.
Část dohody o amnestii vyžadovala, aby 178 teroristů, všichni z organizace Brigád mučedníků od Al-Aksa, podepsalo dokument, že se nebudou účastnit žádné teroristické činnosti a že na tři měsíce omezí svůj pohyb pouze na město ve kterém žijí.
Zmiňovaný incident se odehrál ve středu v půl deváté večer, kdy izraelská armáda zastavila čtyři podezřelé Palestince na kontrolním stanovišti al-Badin severně od Nábulusu. Dva z Palestinců byli zjištěni jako civilisté a mohli okamžitě dál pokračovat v cestě. Zbylí dva, členové Brigád, byli zadrženi poté co se zjistilo, že u sebe nesou velké množství nábojů, které podle bezpečnostních zdrojů pašovali z Džanínu do Nábulusu.
Podle bezpečnostní zdrojů žijí oba v Nábulusu a odjeli nakoupit munici do Džanínu a chyceni byli při pokusu vrátit se zpět do Nábulusu. Jeden ze zatčených můžu, který je na seznamu osob na které spadá amnestie, vojákům opakovaně říkal, že je na izraelském seznamu amnestie a že pokud ho zatknou „odstřelí“ tím vztahy s Palestinskou samosprávou.
Po konzultaci s veliteli nechali vojáci tohoto muže odejít, zatkli však druhého z mužů.
Izraelský bezpečnostní představitel řekl, že se nejedná o první případ kdy ozbrojenec který dostal izraelskou amnestii porušil dohodu. Podle něj ví armáda ještě o dalším případu, ke kterému došlo minulý měsíc. Člen Brigád mučedníků od Al-Aksa, který také na seznamu figuruje, střílel na izraelské vojáky.
Palestinská samospráva tvrdí, že všichni členové brigád mučedníků od Al-Aksa s výjimkou tří, odevzdali své zbraně a vzdali se násilí. Vysoký představitel Brigád v Ramalláhu, Abu Jusuf, však říká, že většina členů Brigád odevzdala pouze jednu z několika zbraní které vlastní. Podle něj má většina z členů Brigád dvě nebo tři zbraně – jednu nebo dvě osobní a pak také útočnou pušku od Palestinské samosprávy, protože většina členů Brigád jsou také členy bezpečnostních složek Fatahu. „Je pravda, že členové Brigád odevzdali jednu ze svých zbraní jako symbolický akt, ale ostatní si ponechali,“ řekl.

09.08.2007 00:00 2