Praha Jeruzalém

Palestinští militanti, kteří v roce 2002 obsadili Chrám narození Páně v Betlémě a po dohodě s izraelskou armádou poté odešli do exilu, se budou moci vrátit. Sdělily to vysoce postavené zdroje v Palestinské samosprávě.
Toto téma prý bylo projednáno na setkáni premiéra Olmerta a předsedy Abbáse v Jeruzalémě.
Rodinní příslušníci ozbrojenců a zdroje z Palestinské samosprávy vyjádřili naději, že bude brzy vypracována dohoda, která umožní návrat zmíněných osob z Gazy do Betléma. Většinou se totiž jedná o osoby napojené na Fatah, které si od červnového převratu v Gaze stěžují na obtěžování ze strany vládnoucího Hamásu. Jeden z mužů v exilu, Džihád Jaara, říká, že podle informací, které obdržel, by dohoda měla být hotova do začátku října. Cílem je podle něj zajistit bezpečí těchto osob v Gaze a také zajistit, aby nebyly zatčeny Izraelem.

2. dubna 2002 si palestinští ozbrojenci vynutili vstup do Chrámu narození Páně v Betlémě a kněze a jeptišky vzali jako rukojmí. Chtěli tak utéct izraelským vojákům uprostřed rozsáhlé protiteroristické akce „Obranný štít“. Ozbrojenci se odmítali vzdát dlouhých 5 týdnů. Situace byla ukončena dohodou, podle které bylo 26 Palestincům umožněno odejít do Pásma Gazy, 13 dalších odešlo do zahraničí.
10. května 2002 pak byli izraelští vojáci knězi z Chrámu pořádáni, aby Chrám prohledali kvůli zbraním. Kromě zbraní našla izraelská armáda také 40 výbušnin schovaných uvnitř zdí a v rozích místností.
Další jednání se mají týkat právě třinácti osob, kterým byl umožněn odchod do Evropy. Ty jsou totiž Izraelem považovány za teroristy a proto je Izrael chce postavit před soud.

29.08.2007 00:00 10

Klíčová slova