Praha Jeruzalém

Důstojník izraelské armády (IDF) v pondělí na své cestě do osady Mevo Dotan na severu Západního břehu (Samaří) omylem vstoupil do palestinského města Džanín ležícího sedm mil od osady. Místní Palestinci, kteří jej spatřili, začali na jeho vůz házet kameny, čímž jej donutili vystoupit a pak jej začali mlátit.
Rozzuřený dav spatřil palestinský policista, který přivolal posily. Policisté po varovných výstřelech zachránili izraelského důstojníka z davu chvilku předtím, než jeho vůz podpálil. Policisté důstojníka odvezli do džanínské Mukaty (do sídla bezpečnostních složek), aby mohl kontaktovat IDF a následně jej převezli k bezpečnostnímu přechodu do Izraele. Důstojník nepotřeboval zdravotnickou péči.
Krátce po incidentu se ozval Islámský džihád s výtkou, že mu Preventivní síly Palestinské samosprávy zabránili unést důstojníka v srdci Džanínu. „Palestinské bezpečnostní síly musí bránit naše bojovníky a palestinský lid před zbraněmi okupace, ne bránit vojáky okupace před zbraněmi odporu,“ řekla skupina v prohlášení.
Saláh Basur, zástupce velitele Preventivních sil v Džanínu, toto tvrzení odmítl s tím, že policisté jednali v nejlepším zájmu palestinského lidu.
Zástupce izraelské strany incident zhodnotil slovy: „Byli jsme velmi, velmi blízko lynčování. Musíme pamatovat, že důstojník byl v srdci palestinského města s částečně ozbrojeným palestinským davem kolem sebe.“ „Když jsme dostali zprávu, že v Džanínu je izraelský důstojník, okamžitě jsme kontaktovali Palestince včetně vysoce postavených představitelů v jejich bezpečnostních silách. Naštěstí tito představitelé dělali přesně to, co od nich bylo očekáváno.“

27.08.2007 00:00 2