Praha Jeruzalém

Dva roky po stažení z Gazy někteří vysocí představitelé armády trvají na tom, že varovali, že stažení z Gazy povede k eskalaci situace. Ostatní zastávají názor, že současná situace v Pásmu Gazy je výbušná a pro Izrael nebezpečná.
„Nejjednodušší je nyní říkat, že vojenská rozvědka nevydala varování a selhala při předvídání vývoje,“ říká bývalý šéf vojenské rozvědky, brigádní generál Aharon Ze’evi Farkaš. „Když jsme stažení připravovali, zmínili jsme všechny scénáře budoucího vývoje v Pásmu Gazy, včetně možnosti vzniku Hamastánu.“ Podle Farkaše to byla vláda, kdo riskoval a zvolil stažení z Gazy i přes varování rozvědky.
Stejně jako Farkaš je situací v Gaze znepokojeno mnoho vysokých důstojníků armády.
Podle představitelů ministerstva obrany Hamas rychle buduje v Pásmu Gazy své jednotky. Organizace má již armádu 13 000 vojáků, kteří podstupují profesionální výcvik. Kromě toho hromadí Hamas zbraně, které získává pomocí pašování. Podle jednoho z důstojníků se Hamas připravuje na konfrontaci s Izraelem. Dodává, že stažení z Gazy Hamasu pomohlo po stránce morální i po stránce schopností.
Největší izraelskou slabinou co se týče Pásma Gazy je Filadelfský koridor, ze kterého se izraelská armáda stáhla a který je používán k pašování zbraní a k průchodu agentů Hamasu. „Izrael má jen těžko nějakou možnost kontrolovat, co se tam děje. Vše to záleží na mezinárodních složkách, které ale očividně nejsou příliš motivované.“
Podle záznamů armády bylo v Pásmu Gazy od stažení do půlky července zabito 584 teroristů a asi dalších     1 000 bylo zraněno. Kromě toho bylo za stejnou dobu při bojích zabito i 54 civilistů. Zabito bylo také 12 Izraelců, polovina z nich byli civilisté.
„Tato čísla ukazují celý příběh. Opustili jsme Pásmo Gazy s optimismem, druhé straně jsem ujasnili, že už dále nebudeme snášet nepřátelské akce proti Izraeli a že je budeme tvrdě trestat. Čísla ale ukazují, že krveprolití pokračuje. Stovky mrtvých Palestinců ukazují, kolik je tam napětí a když se podíváme na to, co se dnes děje, je těžké být optimistou,“ řekl další důstojník.
Téměř každý z bezpečnostních zdrojů vidí paralelu mezi situací v Gaze a situací během šesti let před druhou libanonskou válkou. Ostatní zdroje varují před přílišným otálením s řešením situace v Gaze. „Jediný rozdíl je v tom, že izraelská armáda je na rozsáhlou operaci v Gaze připravena. Míč je nyní na politickém hřišti.“

14.08.2007 00:00 4