Praha Jeruzalém

Období násilí skončilo a začala éra míru a dialogu mezi Muslimy a Židy – to byl vzkaz, který přinesl Maulana Džameel Ahmed Iljasi, generální tajemník Celoindické asociace Imámů a mešit, během rozhovoru pro izraelský Ynetnews.
Iljasiho organizace zastupuje půl milionu imámů, kteří jsou vrcholnými náboženskými představiteli 200 milionů indických muslimů. Iljasi přijel jako člen delegace indických muslimů a novinářů na mimořádnou návštěvu Izraele, kterou zorganizovala indická pobočka Amerického židovského výboru.
Iljasiho příjezd se ale neobešel bez problémů. Indičtí muslimové proti návštěvě uspořádali několik protestů. „Indičtí muslimové nemají z Izraele moc dobrý dojem. Demonstrující říkali, jedeš do Izraele, země, která pokořuje muslimy. To je dojem, který mají,“ vysvětlil Iljasi. Řekl, že protestující představují přirozenou opozici, ze které vyrůstají pozitivní činy. „Když děláte dobré věci, musíte si při tom projít zkouškami a překážkami,“ dodal. „Můj původní dojem byl, že tu Izraelci jednoznačně dominují muslimům. Když jsem sem ale přijel, můj dojem se úplně změnil,“ řekl Iljasi. „Viděl jsem zde realitu, vzájemný respekt který k sobě izraelští Arabové a Židé chovají. Realitou tu není neustálý konflikt,“ řekl Iljasi po své návštěvě izraelské arabské vesnice Abu Goš, navštěvované izraelskými Židy.
Návštěva svatých míst v Jeruzalémě jen posílila to, co Iljasi nazval příjemným překvapením.
„Viděl jsem zde muslimy, křesťany a židy, jak šťastně žijí vedle sebe, nejdou jeden druhému po krku,“ řekl.
Podle Iljasiho se má indická vláda od Izraele co učit o tom, jak zacházet s muslimskou menšinou. „Byl jsem příjemně překvapen zjištěním, že islámské právo šaría, je podporováno izraelskou vládou, zatímco v Indii ho implementují jen tamní muslimové. To je jedinečné,“ řekl. „Židé které jsem potkal říkají, že jsme všichni děti Abraháma, součástí stejné rodiny. To je něco, co jsem v Indii neslyšel. Muslimové v Indii by se sem měli přijet podívat a sami se přesvědčit,“ řekl Iljasi.
Na otázku týkající se výzev Hamasu k džihádu a zničení Izraele Iljasi odpověděl, „Věřím v mír a to je poselství, které uznávám. Nevěřím ničemu, co ničí jinou zemi.“
Náboženský vůdce také řekl, že nadešel čas, aby Pákistán ustanovil oficiální vztahy s Izraelem. „Je to ta správná věc, která by se měla udělat,“ dodal.
Indický subkontinent ví o náboženském konfliktu mezi národy a etnickými skupinami své. Mezi muslimy a hinduisty je v Indii sváděn krvavý konflikt, také jednotlivé země – Indie a Pákistán v minulých dekádách svedly sérii válek.
Iljasiho vzkaz je jednouchý: „Přišel čas, abychom si sedli a vyřešili naše problémy dialogem a abychom se úplně vzdali násilí, používání zbraní a bomb. Islám nikdy neříká, abyste bojovali s jiným člověkem. Tento koncept je špatný,“ řekl.
Při nedělním setkání s izraelským prezidentem Šimonem Peresem v Jeruzalémě Iljasa řekl, „islám nedává povolení zabíjet, vraždit, ubližovat, my si chceme sednout a hovořit.“ Peres muslimské delegaci řekl, „Pokud bylo v minulosti mezinárodní snahou oddělit náboženství a stát, dnes se sjednocujeme abychom oddělili náboženství – všechna náboženství – od všech druhů teroru.“
Prezident zdůraznil, že „Bůh je jeden a bez rozdílu respektuje lidský život bez vraždění a nenávisti. Všichni jsme děti Abraháma.“
Podle Perese je Jeruzalém živoucím příkladem koexistence všech náboženství. „Hlas muslimského muezina, křesťanských zvonů a židovského kantora – všechny stoupají do nebe společně, nespoutaně, neomezeně a nepotřebují povolení,“ řekl Peres. Peres také vzpomenul indický boj proti teroru a separatismu.

20.08.2007 00:00 12

Klíčová slova