Praha Jeruzalém

Pondělní téměř lynčování izraelského důstojníka palestinským davem, kterému se dostalo značné mediální pozornosti, je podle představitelů izraelské obrany pouze posledním z řady podobných případů, kterým se doposud tolik pozornosti nedostalo. V posledních týdnech došlo ke čtyřem podobným incidentům, při nichž Izraelci náhodou vjeli do palestinských měst, kde se střetli s davem civilistů a byli zachráněni palestinskou policií. Dalším medializovaným incidentem byl případ izraelské rodiny, která na své cestě do Tiberiady zabloudila do Jericha.
Podobně se stalo minulé úterý v případě, kdy pracovníci bezpečnostní služby hlídající stavbu na jihu Jeruzaléma skončili v Betlémě obklíčeni davem. Palestinská policie však dorazila na místo včas a dav uklidnila a zachránila hlídače.
Den předtím vjeli náhodou dva izraelské autobusy do palestinské vesnice Halhúl u Hebronu. Incident byl krátce zmíněn v médiích, ale bez toho, že palestinská policie zatkla mladíka, který chtěl autobusy zapálit. I v tomto případě byli cestující ohrožováni davem Palestinců, kterých si všiml policista a opakoval se scénář s přivolanými posilami a ochráněnými cestujícími.
Podle palestinských zdrojů však je takovýchto případů, kdy se Izraelci ztratí a dostanou se na nepřátelské palestinské teritorium, mnohem více, ale většina Izraelců je evakuována dříve, než místní obyvatelé zjistí jejich přítomnost.
Palestinský představitel, který se k incidentu vyjadřoval, vyzval izraelskou armádu a pohraniční stráž i policii ke zvýšené pozornosti vůči izraelským cestujícím v oblastech přilehlých k palestinským městům. „Měli by tato vozidla doprovázet, protože se přes naši snahu o ochranu izraelských životů nemůžeme vždy dostat na místo incidentů včas.“

28.08.2007 00:00 4