Praha Jeruzalém

Průzkum veřejného mínění provedený palestinským specialistou, Ghassanem Khatibem, ukazuje vyšší spokojenost Palestinců s vládou premiéra Fajjáda, nicméně tázaní obyvatelé Gazy říkají, že po vojenském převratu hnutí Hamás se zlepšila úroveň osobní bezpečnosti.
47 procent respondentů sdělilo, že Fajjádova vláda podává lepší výkon než předchozí vláda Hamásu v čele s Ismáílem Haníjou. Haníjovu vládu upřednostnilo v průzkumu 24 procent respondentů a podle 23 procent mezi nimi není rozdílu. Dokonce i v baštách Hamásu je Fajjádova vláda vnímána jako lepší  (ve 47 procentech) než jako horší (31 procent).
44 procent respondentů v Pásmu Gazy sdělilo, že se jejich osobní bezpečnost zlepšila, opačně se vyjádřilo 31 procent respondentů. Vzhledem k izolaci Pásma Gazy a z ní plynoucích ekonomických problémů pak 45 procent tázaných říká, že celková situace se zhoršila. Naopak podle 34 procent se zlepšila.
Průzkum zaznamenal pokles podpory hnutí Hamás – podporuje jej 21 procent, zatímco hnutí Fatáh podporuje 34 procent. Poměr před převratem Hamásu byl 33 ku 29 procentům ve prospěch Fatáhu.
Pokud by se dnes konaly prezidentské volby, Abbás by získal 20, Haníja 18 a v izraeli vězněný člen Fatáhu, Marwán Barghútí, 16 procent.
Průzkumu se účastnilo 1200 Palestinců z obou teritorií. Statistická odchylka je 3 procentní body.

23.08.2007 00:00 2

Klíčová slova