Praha Jeruzalém

Sýrie podle všeho plánuje opotřebovávací na Golanských výšinách ne severu Izraele. Svědčí o tom zvýšená přítomnost Syřanů a také údajný pokyn prezidenta Assada důstojníkům syrské armády, aby se stěhovali na Golany a osidlovali je. Assadova výzva se vztahuje na všechny, ale Izrael zjistil, že ji realizují především aktivní důstojníci a rezervisté, kteří přišli o práci po Syrském stažení z Libanonu v roce 2005.
Pokud by v oblasti měl vypuknout konflikt, tito vojáci budou stát v čele „opotřebovávacích“ bojů proti Izraeli.
Celá desetiletí museli Syřané, kteří chtěli navštívit Golany, žádat o zvláštní propustky. V posledních měsících však mohou volně cestovat do Kuneitry i dalších měst v regionu. Zároveň vojáci v záloze dostali zákaz opustit zemi kvůli rychlé mobilizaci v případě konfrontace s Izraelem.
Taková konfrontace by mohla posloužit jako prostředek odvedení pozornosti mezinárodní veřejnosti od Sýrie v rámci vyšetřování odpovědnosti Damašku za vraždu bývalého libanonského premiéra Rafika Haririho.
Sýrie se přitom chce účastnit blízkovýchodní mírové konference, kterou chtějí konat Spojené státy pravděpodobně v listopadu. Podle americké organizace Terror Free Tomorrow je 51 procent Syřanů pro mírovou smlouvu s Izraelem v případě, že se stáhne z Golan a uzná na nich suverenitu Sýrie.

02.08.2007 00:00 1