Praha Jeruzalém

Španělská policie ve čtvrtek zatkla rakouského popírače holocaustu, Gerda Honsika, 15 let poté, co opustil svou rodnou zemi, aby se vyhnul trestu odnětí svobody.
Rakouský soud odsoudil Honsika v roce 1992 k 18ti měsícům vězení, kvůli publikování knihy s názvem „Freispruch für Hitler“ (Osvobození pro Hitlera). 65letý Honsik byl uznán vinným podle rakouského zákona, který nedovoluje provádět činnost k podpoře nacistické strany Adolfa Hitlera nebo jejích myšlenek, včetně publikování nacistické propagandy.
Honsik ale podle rakouského ministerstva spravedlnosti během odvolání utekl do Španělska. Mluvčí španělské policie oznámila, že Honsik byl zatčen v oblasti Malagy, ale odmítla podat bližší informace.
Španělsko již dvakrát odmítlo rakouskou žádost o vydání Honsika. Podle španělského vrchního soudu není popírání holocaustu a neonacistická propaganda ve Španělsku nelegální. Rakouské ministerstvo však tvrdí, že poté co byl na Honsika vydán celoevropský zatykač, mohl by být za rasistické a xenofobní chování do Rakouska vydán. Španělsko má od okamžiku vydání zatykače 90 dní na to, aby se rozhodlo, zda Honsika vydá, či nikoliv.
Zmíněná kniha není Honsikova jediná. Honsik navíc ve své činnosti pokračuje i v současnosti vydávání měsíčního popíračského zpravodaje „Halt!“.
V prosinci Rakousko deportovalo britského historika Davida Irvinga, který byl zatčen v roce 2005 a odsouzen k třem letům vězení za popírání holocaustu. Bylo ale vyhověno jeho žádosti a zbytek trestu se změnil na podmínku.
Popírání holocaustu v Rakousku, odkud pocházelo značné množství vysoce postavených nacistických představitelů, je trestným činem, který je možné trestat až 10ti lety trestu odnětí svobody. Rakousko bylo v letech 1938-1945 součástí německé Třetí říše.

24.08.2007 00:00 2

Klíčová slova