Praha Jeruzalém

Vysoký představitel ministerstva financí Palestinské samosprávy je podezřelý z toho, že nelegálně převedl roční platy 3 500 členům bezpečnostních složek Hamasu, čímž porušil opatření Fatahu, která platí od  června, kdy Hamas násilně převzal vládu nad Pásmem Gazy.
Podle zdrojů z Palestinské samosprávy byl zaměstnanec ministerstva, Jusuf al-Zumur, již zatčen. Členové Fajadovy vlády ho viní z „chyby“, která vedla k přesunu milionů dolarů speciálním jednotkám Hamasu. Palestinské ministerstvo financí ale vehementně popírá, že by se jednalo o tak vysokou sumu. Původně byl převod peněz přičítán počítačové chybě.
Zatím nebylo rozhodnuto, zda bude al-Zumur stíhán sám, nebo zda se bude pátrat po dalších podezřelých.
Pro Palestinskou samosprávu je to nicméně nepříjemný problém, protože incident dokazuje nepovolenou spolupráci vysokých představitelů Fatahu s Hamasem.
Vysoký palestinský zdroj říká, „Nemůže se jednat o chybu. Jsou tři CD-ROMy pro vyplácení mezd. Jeden pro bezpečnostní složky nepodezřelé z členství v Hamasu, jeden pro úředníky z doby před vládou Hamasu a jeden pro úředníky a bezpečnostní složky z Hamasu. Poslední skupina by platy dostat neměla a je tedy těžké uvěřit, že by k převodu peněz došlo omylem.“
Premiér Fajad prý ve čtvrtek ustanovil vyšetřovací výbor a proti několika zaměstnancům ministerstva se povedou disciplinární kroky, někteří možná budou pro neschopnost propuštěni.
Jeden z hlavních zdrojů peněz převedených Hamasu jsou daňové výnosy převedené Izraelem Palestinské samosprávě. Izrael bere celý incident velmi vážně. Bylo mu totiž slíbeno, že se peníze k Hamasu nedostanou. Palestinská samospráva zatím Izraeli převod peněz vysvětlila jako omyl.

09.08.2007 00:00 4

Klíčová slova