Praha Jeruzalém

Vláda v neděli schválila rozpočet pro rok 2008. Pro hlasovalo 21 ministrů, proti 5. Proti rozpočtu hlasoval podle očekávání ministr dopravy Šaul Mofaz a čtyři ministři za stranu Šas.
Rozpočet byl schválen ve výši 300 miliard šekelů (tedy asi 70 miliard dolarů) a je nejvyšší v historii.
Podle ministra financí Ronnieho Bar-On budou muset ministři snížit celkové výdaje o 3%, tedy asi o nějakých 300 milionů šekelů. Škrty v rozpočtech se týkají všech ministerstev kromě Ministerstva školství, Ministerstva obrany a Ministerstva sociálních věcí. Peníze budou použity na financování různých navýšení, která byla dohodnuta při vyjednávání o rozpočtu.
„Je to vážný a odpovědný rozpočet, který udržuje stabilní ekonomiku a bere v úvahu strategické a geopolitické okolnosti v regionu a dává maximum našim obranným potřebám,“ řekl Bar-On.
„Rozpočet se shoduje se zájmem vlády upřednostnit vzdělání a sociální otázky a i přes úpravy, které jsme museli udělat, je tento rozpočet požehnáním a ne prokletím,“ dodal.
Několik ministrů se kvůli rozpočtu dostalo do sporu. Ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter, hlasoval pro rozpočet pouze pod podmínkou, že jeho ministerstvo dostane další půl miliardu šekelů, protože podle něj by původní rozpočet zničil policii. Peníze půjdou na podporu policie a izraelské vězeňské služby.
Mofaz jednání dokonce neočekávaně opustil, čímž chtěl protestovat proti škrtům v rozpočtu pro boj proti dopravním nehodám. Po svém odchodu nechal pro premiéra Olmerta vzkaz, „je to nezodpovědný čin a já se na něm nebudu podílet.“
Minsitr financí, Bar-Or, řekl, že bude i nadále v kontaktu se všemi ministerstvy, aby se podařilo doladit detaily před tím, než bude rozpočet představen v Knessetu. Několik poslanců nicméně již nyní řeklo, že hodlají hlasovat proti rozpočtu. Zástupci Strany práce ho považují za nesociální a budou se snažit o některé změny. Předseda Strany důchodců se bude snažit ostatní členy strany přesvědčit, aby rozpočet taktéž nepodpořili. Poslanec Ahmad Tibi (Společná arabská kandidátka Ta’al) zase tvrdí, že rozpočet ignoruje nižší vrstvy a potřeby arabské populace. Jeho strana také hodlá hlasovat proti.

13.08.2007 00:00 4