Praha Jeruzalém

Třicet studentů ješivy prohlásilo, že se nebudou podílet na evakuaci dvou židovských rodin z bývalého tržiště v Hebronu. Rozhodli se tak po konzultaci se svými rabíny. Jejich počet se poté snižil na 14 (2 velitelé a 12 vojáků) a ti pak byli večer potrestáni 28 dny vězení, byli odvoláni ze svých postů a v budoucnu již nebudou sloužit v bojové jednotce.
„Je to fenomén, který ohrožuje samotné základy na kterých izraelská armáda stojí. Je to lidová armáda a v demokratickém státě vojáci musejí poslouchat rozkazy,“ řekl generálmajor Gadi Šamni.
Vojáci patří k praporu Duchifat a měli při evakuaci nahradit pohraniční jednotky. Poté co vyjádřili svůj protest se jim jejich velitelé snažili vysvětlit důležitost mise. Bylo jim také sděleno, že v případě neuposlechnutí rozkazu budou čelit tvrdému postupu ze strany armády.
Mezitím se mezi vojáky rozšířila informace, že pokud voják odmítne uposlechnout rozkaz o evakuaci, dostane finanční ocenění v hodnotě několika set dolarů. Pokud bude voják za neuposlechnutí rozkazu souzen, dostane 600 dolarů. Peníze mají pocházet z fondu jistého amerického milionáře.
Dvě židovské rodiny o jejichž evakuaci se jedná obsadily dva obchody patřící Palestincům asi před osmi měsíci. Podle osadníka Noama Arnona patři ale nemovitost Židům a byla zde dohoda s bývalým velitelem divize Judska a Samaří generálem Jairem Golanem, která byla schválena izraelským premiérem. Židovští osadníci vyjádřili své rozčílení nad plánovanou evakuací, na které se má podílet tisíce vojáků a policistů. „Jednání nikam nevedla. Jak můžeme jednat, když ve vzduchu visí hrozba vyhnání? Když je zde taková hrozba, nemůžeme nikam pokročit,“ řekl Noam Arnon.
Zástupci armády ale tvrdí, že osadníkům dali dostatek možností dobrovolně místo opustit. Navíc se prý někteří z nich chovali k vojákům násilně. Proti takovým se vojáci podle zástupců armády chystají tvrdě zakročit.

06.08.2007 00:00 2