Praha Jeruzalém

Ve věku 72 let zemřel v pondělí bývalý izraelský poslanec a ministr Gad Jakobi. Jakobi byl členem Avodah (Strany práce) a v minulosti působil na několika ministerských postech.
Narodil se v roce 1932 v Kfar Vitkin. Na univerzitě v Tel Avivu vystudoval ekonomii a politickou vědu a navštěvoval pokračující vzdělávací program na Harvardské univerzitě a na University of London.
V roce 1969 byl poprvé zvolen do Knessetu, jako poslanec pak působil 23 let. Ministrem se stal poprvé ve vládě Jicchaka Rabina v roce 1974, zastával tehdy post ministra dopravy. Působil také jako ministr pro ekonomiku a plánování a také jako ministr pro komunikace.
Dále působil jako velvyslanec v USA, předseda izraelské energetické společnosti a předseda izraelského úřadu pro přístavy a železnice.
Byl také autorem několika knih, včetně tří knih pro děti.
Premiér Olmert vyjádřil nad jeho smrtí zármutek. „Jakobi byl vzácnou kombinací muže činu v politickém životě, syna zemědělské osady a muže vzdělání. Psal články a knihy o státu, společnosti a vládních otázkách, vedle toho pak také poezii.“
Olmert projevil svým jménem a jménem vlády upřímnou soustrast Jakobiho rodině.

28.08.2007 00:00 3

Klíčová slova