Praha Jeruzalém

Mahmúd Abbás v sobotu pro list Washington Post řekl, že mírová dohoda mezi Izraelem a Palestinci musí obsahovat stažení Izraele do hranic z roku 1967 a bezpečný průchod mezi Pásmem Gazy a Západním břehem.
Na otázku, jak by se mělo po převratu Hamásu nahlížet na Pásmo Gazy odpověděl, že je tu jen jedna vláda a jedna samospráva. Hamás je podle něj vláda nelegální.
O Ehudu Olmertovi Abbás řekl, že věří v to, že je upřímný a vážný a že stojí o dosažení míru.
Abbás také schvaluje iniciativu vicepremiéra Chaima Ramona, na postoupení východního Jeruzaléma Palestincům. „V podstatě je to správný směr. Palestinci by měli mít vlastní část a Izraelci by měli mít vlastní část. Říkal jsem a říkám, že východní Jeruzalém je okupované území. Musíme ho dostat zpět.“
K otázce palestinského práva na návrat řekl, „Je to mé právo, ale jak toto právo využiji je na mě a uprchlících a na dohodě, ke které mezi námi dojde. Chceme najít trvalé řešení. Izraelci chtějí bezpečí a my potřebujeme nezávislost. Jak se s těmito pilíři můžeme vypořádat? Mezi oběma stranami je propast. Během vyjednávání chceme tuto propast překlenout.“
I přes své počáteční zdráhání nyní Abbás podporuje americkou politiku izolace Gazy a dodává, že Hamás se pravděpodobně pokusí sabotovat jakoukoliv dohodu dosaženou mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou.

30.09.2007 00:00 9