Praha Jeruzalém

Izrael a Palestinci by mohli podepsat mírovou smlouvu do šesti měsíců od mezinárodní mírové konference, která je zatím naplánována na listopad. Řekl to v pátek pro AFP předseda Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbás.
Podle Abbáse by se na listopadovém setkání měly vyřešit otázky konečného statutu palestinských území.  Pak budou zahájena jednání o detailech, která by měla proběhnout během předem stanoveného časového rámce, který by neměl překročit šest měsíců.
Podle Abbáse bylo také již stanoveno datum zahájení mírové konference na 15. listopadu. Izraelští i palestinští vyjednávači zahájí přípravu na konferenci během několika dnů. „Chceme připravit rámec dohody, který by stanovoval jasné principy, které budou sloužit jako základ dohody. Okamžitě po setkání budeme vyjednávat na základě tohoto dokumentu.“ Nejvíce komplikovanými otázkami jsou hranice budoucího palestinského státu, status Jeruzaléma a otázka palestinských uprchlíků.
Podle Abbáse by se jednání měly zúčastnit také další státy: členové blízkovýchodní čtyřky, stálí členové Rady bezpečnosti, výbor Ligy arabských států, některé země z G8 a nestranné hnutí.

29.09.2007 00:00 2